Historie sboru
Na počátku 19. století se začaly zřizovat ve velkých městech placené hasičské sbory. Teprve později ojediněle již před rokem 1850, byly zakládány sbory dobrovolných hasičů v Německu. Rozvoj myšlenky organizovat dobrovolnou pomoc občanům na záchranu majetku a života proti požáru. První placený hasičský sbor byl zřízen v Praze v roce 1853. První český sbor dobrovolných hasičů v Čechách vznikl roku 1864 ve Velvarech. Na Moravě pak až v roce 1868 v nedaleké Třebíči.
Věnujme však nyní pozornost vzniku dobrovolného hasičského sboru v Jevišovicích.
Podnět ke zřízení sboru vzešel v roce 1876 za starosty Karla Illka. Ve schůzi obecního výboru dne 5. června 1876 bylo usneseno jej vyvolat v život. Bylo těsně na sklonku volebního období obecního výboru. Dne 13. června 1876 byl zvolen nový obecní výbor v čele se starostou Janem Fialou a radními Janem Valou a Karlem Čermákem. Nový starosta, muž velmi prozíravý a na tehdejší dobu pokrokový, svolal 9. července 1876 na radnici schůzi občanů. Sešlo se jich tehdy 35 a starosta jim objasnil potřebu zřízení dobře organizovaného požárního sboru u nás. S myšlenkou všichni souhlasili a již dne 16. července 1876 se konala na radnici ustavující valná hromada Jevišovického dobrovolného hasičského sboru. Bylo na ní zapsáno 51 členů činných a 23 přispívajících. Byly přijaty stanovy sboru a služební řád, kterým se měli členové řídit.
Prvním starostou byl zvolen Jan Valda (mistr krejčovský), náčelníkem Jan Doner (úředník velkostatku) a pokladníkem František Malý (obchodník) Rauš Antonín, Svobodný Karel (obuvník), Šimánek.
Na schůzi obecního výboru dne 30. 7. 1876 byly stanovy, jakož i volba funkcionářů schváleny. Zároveň bylo usneseno vyplatit z obecní pokladny 50 zlatých - jako podporu hasičskému sboru. Je pochopitelné, že sbor zápasil od prvních počátků s nedostatkem finančních tak i materiálních prostředků. Menší podpory poskytli i okolní obce - Bojanovice, Střelice, Černín a některé pojišťovny hlavně Slávie.
Členský spolek V Jevišovicích věnoval ze svého jmění ve výši 60 zlatých. Zdrojem příjmů byly i příspěvky, které od přispívajících činily ročně 3 zlaté. Tak mohl sbor již v lednu 1877 zakoupit novou stříkačku, jež byla skříňová a stála 280 zlatých. K této stříkačce musel být místními řemeslníky zhotoven čtyřkolový vůz. Veškerá technika včetně drobného nářadí byla umístěna ve stodole na dvoře hostince - dnes dům č.p. 77.